Results 2013

Category A Mixed Choirs Adults

1 LILLA KÖREN (Stockholm, Sweden) conductor Pelle Olofson
   GOLD MEDAL
2 VANEMA (Tukums, Latvia) conductor Janis Ozols
   SILVER MEDAL
3 ASCENDIT CHAMBER CHOIR (Puerto Rico) conductor María Gabriela Fernández-Cerra
   BRONZE MEDAL
4 AMBITUS CHOIR (Athens, Greece) conductor Katerina Vassilikou
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION
5 FORTIS (Saint Petersburg, Russia) conductor Ekaterina Andreeva
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 
6 NOVA EUPHONIA (Sassari, Italy) conductor Vincenzo Cossu 
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 


Category B Equal Voices Choirs Adults

1 AMBITUS CHOIR (Athens, Greece) conductor Katerina Vassilikou
   GOLD MEDAL
2 ORIANA FEMALE CHOIR (Odessa, Ukraine) conductor Galina Shpak 
   SILVER MEDAL 

 

Category C Youth Choirs

1 LILLA KÖREN (Stockholm, Sweden) conductor Pelle Olofson
   GOLD MEDAL
2 SAINT ANGELA CHOIR (Bandung, Indonesia) conductor Roni Sugiarto
   SILVER MEDAL
3 TARTU YOUTH CHOIR (Tartu, Estonia) conductor Riho Leppoja, Kadri Leppoja 
   BRONZE MEDAL 
4 KWAZULU-NATAL YOUTH CHOIR (Durban, South Africa) conductor Gérard'd du Toit 
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 
5 MARMARA ÜNIVERSITESI CHOIR (Istanbul, Turkey) conductor Bülent Halvaşi 
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 
6 LIRICA (Genk, Belgium) conductor Jos Venken 
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 
7 CORALE MARGHERITA DI CASTELVÌ &
   LABORATORIO CORALE MARCONI (Sassari, Italy) conductor VINCENZO COSSU
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 
8 CANTUS (Saint Petersburg, Russia) conductor Larisa Korchinskaya 
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 

Category D Children Choirs

1 THE HBC CHILDREN'S CHOIR (Sapporo, Japan) conductor Shuichi Oki
   GOLD MEDAL
2 BEIJING RAINBOW ART PERFORMANCE TROUPE (Beijing, China) conductor Han Xiaotong
   SILVER MEDAL

 

Category E Chamber Choirs

1 KWAZULU-NATAL YOUTH CHOIR (Durban, South Africa) conductor Gérard'd du Toit
   GOLD MEDAL
2 YI-PHONE LADIES CHORUS (Hsinchu, Taiwan) conductor Lee Pao Yu
   SILVER MEDAL

 

Category F Vocal and instrumental Ensembles

1 BELARUSIAN FOLK INSTRUMENTS (Lida, Belarus) conductor Galina Pushkina
   GOLD MEDAL
2 ROBEV (Sofia, Bulgaria) conductor Neli Trosheva
   SILVER MEDAL
3 CANTUS (Saint Petersburg, Russia) conductor Larisa Korchinskaya 
   BRONZE MEDAL 

 

Category G Sacred Music

1 ORIANA FEMALE CHOIR (Odessa, Ukraine) conductor Galina Shpak
   GOLD MEDAL
2 KWAZULU-NATAL YOUTH CHOIR (Durban, South Africa) conductor Gérard'd du Toit
   SILVER MEDAL
3 TARTU YOUTH CHOIR (Tartu, Estonia) conductor Riho Leppoja, Kadri Leppoja
   BRONZE MEDAL
4 FORTIS (Saint Petersburg, Russia) conductor Ekaterina Andreeva
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION
5 AMBITUS CHOIR (Athens, Greece) conductor Katerina Vassilikou
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION
6 LIRICA (Genk, Belgium) conductor Jos Venken 
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 
7 NOVA EUPHONIA (Sassari, Italy) conductor Vincenzo Cossu 
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION


Category H Popular, Folk, Gospel, Barbershop Ensembles

1 SAINT ANGELA CHOIR (Bandung, Indonesia) conductor Roni Sugiarto
   GOLD MEDAL
2 ORIANA FEMALE CHOIR (Odessa, Ukraine) conductor Galina Shpak
   SILVER MEDAL
3 MARMARA ÜNIVERSITESI CHOIR (Istanbul, Turkey) conductor Bülent Halvaşi
   BRONZE MEDAL
4 KWAZULU-NATAL YOUTH CHOIR (Durban, South Africa) conductor Gérard'd du Toit
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION
5 YI-PHONE LADIES CHORUS (Hsinchu, Taiwan) conductor Lee Pao Yu
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 
6 BELARUSIAN FOLK INSTRUMENTS (Lida, Belarus) conductor Galina Pushkina 
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 
7 NOVA EUPHONIA (Sassari, Italy) conductor Vincenzo Cossu 
   DIPLOMA OF SUCCESSFUL PARTICIPATION 


Category I Jazz and Modern Vocal Ensembles

1 NOVA EUPHONIA (Sassari, Italy) conductor Vincenzo Cossu
   GOLD MEDAL


Category L Early Music

1 LILLA KÖREN (Stockholm, Sweden) conductor Pelle Olofson
   GOLD MEDAL
2 ASCENDIT CHAMBER CHOIR (Puerto Rico) conductor María Gabriela Fernández-Cerra
   SILVER MEDAL


Category M Modern and Contemporary Music

1 LILLA KÖREN (Stockholm, Sweden) conductor Pelle Olofson
   GOLD MEDAL
2 YI-PHONE LADIES CHORUS (Hsinchu, Taiwan) conductor Lee Pao Yu 
   SILVER MEDAL 

 

SPECIAL PRIZES

The Golden David
   THE HBC CHILDREN'S CHOIR (Sapporo, Japan) conductor Shuichi Oki
The Best Conductor
   PELLE OLOFSON (Lilla Kören)
The Best Male Soloist
   MARCO GARRUCCIU (Nova Euphonia)
The Best Female Soloist
   PEARL KHEWZI (Kwazulu-Natal Youth Choir)
The Best Performance of Italian Composer's Work
   ASCENDIT CHAMBER CHOIR (Puerto Rico) conductor María Gabriela Fernández Cerra
   Carlo Gesualdo da Venosa: Che fai Maco (Quarto libro di madrigali - 1596)
The Best Contemporary Composer Arrangement
   KWAZULU-NATAL YOUTH CHOIR (Durban, South Africa)
   Albert: Sounds of Africa 
   Arr. R.Perold 
The Best Choreography
   SAINT ANGELA CHOIR (Bandung, Indonesia)
The Best Traditional Costumes
   BEIJING RAINBOW ART PERFORMANCE TROUPE (Beijing, China)
Special Prize of the Jury for Best Performance from memory 
   YI-PHONE LADIES CHORUS (Hsinchu, Taiwan) conductor Lee Pao Yu
   A.Portera: Fragmenta for 8 female voices 

Image Gallery

pix pix pix pix pix pix

Contact Us

Florence International Choir Festival

Address:
Via Campoli, 29
50020 Mercatale in Val di Pesa, Firenze - ITALY
Phone: +39 339 8362788
E-mail: info@florencechoirfestival.com
Registered office:
ENSEMBLE SAN FELICE
viale Eleonora Duse, 12 - 50137 Firenze
CF 94182950488 PI 06051270483

in cooperation with: